• Tüm Kategoriler
  • Dünya Öğretmenler Günü neden 5 Ekim'de kutlanır?

   Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

   24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.

   Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

   DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDEN 5 EKİM'DE KUTLANIR?
   Dünya Öğretmenler Günü olarak da bilinen, Uluslararası Öğretmenler Günü , bir olan uluslararası bir gün , bu 1966 imzalanmasını andı 1994 yılında kurulan 5 Ekim'de yıl düzenlenen UNESCO / ILO Öğretmenlerin Durumuna ilişkin Tavsiye , bir standart olan -Dünya çapındaki öğretmenlerin durum ve durumlarını ele alan kurucu araç. Bu tavsiye, eğitim personeli politikası, işe alma ve başlangıç ??eğitimi ile öğretmenlerin devam eden eğitimi, istihdamları ve çalışma koşulları ile ilgili standartları özetlemektedir. Dünya Öğretmenler Günü, "dünyadaki eğitimcileri takdir etmeye, değerlendirmeye ve geliştirmeye" odaklanmayı ve öğretmenler ve öğretimle ilgili konuları değerlendirme fırsatı sağlamayı amaçlamaktadır.

   Dünya Öğretmenler Günü'nü kutlamak için, UNESCO ve Eğitim Uluslararası (EI), dünyaya öğretmenleri ve öğrencilerin ve toplumun gelişiminde oynadıkları rolü daha iyi anlamasına yardımcı olmak için her yıl bir kampanya düzenler. Bu amaca ulaşmak için medya kuruluşları gibi özel sektörle ortaklık yaparlar. Kampanya her yıl farklı temalara odaklanıyor. Örneğin, 2017 yılının teması "Öğretmenlerin Yetkilendirilmesi" dir. Bu yıl, Dünya Öğretmenler Günü'nün 1997 UNESCO Yüksek Öğretim Personelinin Statüsüne İlişkin Tavsiyesinin 20. yıl dönümü olarak anıldığı ve zaman zaman ihmal edilen öğretim personelini buraya getirdiği yıldı . Yüksek öğretim kurumlarında öğretmenlerin durumu hakkında görüşme.

   UNESCO 2018 için şu temayı benimsedi: "Eğitim hakkı, nitelikli bir öğretmene sahip olma hakkıdır." İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin (1948) 70. yıldönümünü anmakta ve eğitim hakkının eğitimli ve nitelikli öğretmenler olmadan gerçekleştirilemeyeceğini hatırlatmaktadır.

   UNESCO, herkesin mesleği kutlayarak, öğretmen meseleleri hakkında farkındalık yaratarak ve öğretmenlerin saygısının doğal düzenin bir parçası olmasını sağlayarak yardım edebileceğini belirtiyor. Örneğin okullar ve öğrenciler bu gün öğretmenler için bir fırsat hazırlar. 100'den fazla ülke Dünya Öğretmenler Günü'nü anmaktadır ve her biri, her 5 Ekim'de Öğretmenler Günü'nü anan Hindistan örneğinde olduğu gibi kendi kutlamalarını yapmaktadır.

   05.10.2020

   Diğer Haberler

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü
   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -

    

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi


   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Sahrayıcedit Mah. Atatürk Cad. Taşlı Yol Sok. No: 2/1 34734 Kadıköy / İstanbul
   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü  Google Hunter Tavan Vanitlatörü  Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü  pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube  tumblr  onedio  dailymotion  foursquare

    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.