• Tüm Kategoriler
  • Elektrik Yokken Onlar Vardı: Tavan Vantilatörleri Teknolojiyle Nasıl Buluştu?

   TAVAN VANTİLATÖRÜ TARİHİ
    

   Peki, tavan vantilatörlerinin aynı zamanda en eski serinleme yöntemlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?
    
   M.Ö. 500’lü yıllarda bile Hindistan yerlileri, “punkah” denen tavan tipi serinletme yaprakları kullanıyordu. Elbette o zamanlar elektrik olmadığı için, bu geniş yüzeyli yelpazeler, bir kablo aracılığıyla manuel olarak tavandaki rayda dolaştırılıyordu. Günümüzdekine benzer şekilde döner pervaneli vantilatörler ise ilk olarak on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında ABD’de kullanıma alındı. Bu aygıtlarda da herhangi bir elektrik motoru kullanılmıyordu. Bunun yerine akan suya yerleştirilen bir türbinden faydalanarak kurulan kayışlı sistem neticesinde tavandan odaya iki pervanelik serinlik yayılıyordu.Bu tür sistemler aynı yapıda birden fazla vantilatöre olanak tanıdığı için, özellikle mağazalar, restoranlar ve ofisler gibi toplu kullanım alanlarında oldukça popüler oldu. John Hunter ‘ın vantilatörü icat etmesinden çok kısa bir süre sonra, 1886 yılında John Hunter  elektrik motorunu kullanarak iki ayrı icat geliştirdi: Singer dikiş makineleri ve tavan tipi elektrikli vantilatör. Bu sayede o dönem en sık kullanılan serinletme yönteminde kayışlara ve akarsuya ihtiyaç kalmamıştı.
    
   İcat ettiği cihazın muazzam başarısı sonucunda dişli bir rekabetle karşılaşan Hunter, zamanla kendi vantilatörünü iyileştirmeyi sürdürdü. Bir süre sonra aynı vantilatöre bir aydınlatma lambası takmayı akıl etti. 1. Dünya Savaşı sırasında kullanılan pek çok tavan vantilatörü, daha sessiz çalışma için dört pervane içeriyordu ve böylelikle daha fazla hava sirkülasyonu sağlıyordu.1920’li yıllara gelindiğinde, tavan vantilatörleri ABD’de her evde bulunur olmuştu. Daha sıcak iklime sahip olan Orta Doğu ve Hindistan ülkelerine ihracat ise 1950’li yıllardan sonra başladı. 1980’li yıllarda, klimanın tükettiği elektrik enerjisinin makul olmadığı anlaşıldığında tavan vantilatörleri adeta ikinci baharını yaşamaya başladı. 1980’li ve 1990’lı yıllarda çocukluğunu yaşayan insanların çoğu, kuzineli sobanın ışığı gece karanlığında üzerine vurduğunda, bu vantilatörlerin tavana yansıttığı gölgeler hakkında nice hayaller kurmuştur. Bugün tavan vantilatörleri sadece ideal bir serinleme yöntemi olarak değil, aynı zamanda en yüksek enerji tasarrufu için tercih ediliyor. Teknolojinin gelişmesi sonucunda enerjiyi daha da verimli kullanan Hunter Tavan Vantilatörleri, güvenli, dayanıklı ve uygun maliyetli ÖMÜR BOYU MOTOR VE SESSİZLİK GARANTİSİ seçenekleriyle evlerin vazgeçilmezi oluyor.

   Tüm oda genelinde gerçekleştirdiği benzersiz iki yönlü hava sirkülasyonu sayesinde yazın serinlik, kışın sıcaklık sağlayan Hunter Fan tavan vantilatörleri, bu yaz da 45 Watt seviyesine kadar düşen enerji tüketimleri, dış mekan için paslanmaz çelik gövde ve özel yalıtımlı gövdesi tik ağacı kanatları ve duvardan kontrol gibi özellikleriyle en ideal serinleme yöntemleri arasında başı çekiyor.

   29.12.2020

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.