• Tüm Kategoriler
  • Tavan Nasıl Boyanır? Tavan Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Tavan Vantilatörlü Evde Tavan Nasıl Boyanır?

    

    

   Duman, toz ya da çeşitli faktörlere bağlı olarak tavanlar zaman içinde sararır ya da kirlenir. Bu yüzden en azından 3-4 yılda bir tavan boyası yapılması önerilir. Tavan boyası bir evin çok daha temiz ve ferah görünmesine yardımcı olur. Elbette bu noktada tavan vantilatörlü evde tavanın nasıl boyanması gerektiği ya da tavan boyası yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konularda soru işaretleri mevcut. Peki tavan boyası ile duvar boyanır mı ve tavan vantilatörlü evlerde boya öncesi vantilatörü sökmek gerekli mi?
    

   Tavan Nasıl Boyanır?

    

   Duvar boyama ve tavan boyama birbirinden tamamen farklı şeyler. Nitekim duvar için kullanılan boyalar ile tavan için kullanılan boyalar da birbirinden farklı. Tavan için tavan boyası ya da plastik boya kullanılabilir. Eğer tavan boyası kullanacaksanız, su ile yüzde 15 oranında inceltmeniz gerekir. 

    

   Boyama işlemi sırasında hem az boya döküldüğü hem de sıçrama olmadığı için rulo fırça tercih edilir. Köşe kısımları ise bant çekerek küçük fırça ile boyayabilirsiniz. Eğer boyama işlemi öncesinde tavanda herhangi bir dökülme ya da kabarma fark ederseniz, spatula yardımıyla tavanı düzlemeniz gerekir. Böylelikle tavan boyasında sonra bütünlük sorunu da yaşamazsınız. Ayrıca tavan boyaları zemine döküldüğü ve kuruduğu zaman oldukça zor çıkar. Bu yüzden boya yere dökülür dökülmez silmeniz ya da boya işlemi öncesinde zemini tamamen kaplamanız gerekir. 
    

   Tavan Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

    

   Tavan boyalarında tek bir kat genellikle yeterli olmaz. Bu yüzden 1 kat attıktan sonra 2 saat beklemeli ve ardından ikinci kat atılmalıdır. Bunun dışında tavan boyama ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlar:

    

   • Tavan boyası olması gerekenden fazla şekilde sulandırırsanız hem damlama fazla olur hem de boya kapatma özelliğini yitirir,

   • Kullandığınız rulo sapı bir buçuk metreden uzun olmalıdır,

   • Boya işlemi sırasında hataları ya da uyumsuz bölgeleri tespit edebilmek için ortam ışığının fazla ve hataları gösterecek şekilde olduğundan emin olun.

    

   Eğer yaşadığınız alanda tavan vantilatörü bulunuyorsa, boyama sırasında vantilatörü çıkarıp çıkarmamakla ilgili belirleyici bazı faktörlerden bahsedilebilir. 
    

   Tavan Boyanırken Vantilatörü Sökmek Gerekli Mi?

    

   Bu sorunun cevabı aslında biraz da kullanıcıların inisiyatifine bağlı durumda. Yani hem evet hem de hayır diye cevap vermek mümkün. Eğer tavanı daha kolay ve detaylı bir şekilde boyamak isterseniz, tavan vantilatörünü çıkarmanızı öneririz. Fakat tavan vantilatörünü çıkarmadan da detaylı bir boyama işlemi yapmak mümkündür. Bunun için vantilatörün kenarlarına bant çekebilir, vantilatöre uzak bölgeleri rulo ile boyadıktan sonra vantilatörü yakın bölgeleri küçük fırça ile boyayabilirsiniz. Böylelikle hem tavanınızı boyamış hem de tavan vantilatörüne zarar vermemiş olursunuz.

    

   Eğer boyama işlemi için tavan vantilatörünü çıkarmayı düşünüyorsanız ve bunu daha önce hiç yapmadıysanız, profesyonel destek almanızı öneririz. Fakat tavan vantilatörünü sökme ve montajını yapmak konusunda deneyim sahibiyseniz, bu sizin için zor olmayacaktır. Eğer Hunter Fan marka bir tavan vantilatörü kullanıyorsanız bakım, sökme ya da montaj gibi konularda destek talep edebilirsiniz. Ayrıca Hunter Fan marka tavan vantilatörleri için yedek parça desteği alabilir, hangi tavan vantilatörünün yaşadığınız alan için daha iyi olduğu konusunda danışmanlık talep edebilirsiniz. Hunter Fan, tüm tavan vantilatörü modelleri için ömür boyu sessizlik ve motor garantisi sunar. 
    

   Tavan Vantilatörü Boyanır Mı?

    

   Tavan vantilatörü kullananlar için tavan nasıl boyanır sorusu kadar tavan vantilatörü nasıl boyanır sorusu da önemli. Eğer boyamak isterseniz, bu elbette mümkün. Bunun için akrilik boya kullanabilirsiniz. Tavan vantilatörünüzü boyamaya karar verdiyseniz, izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şu şekilde:

    

   • Öncelikle yüz maskesi ve eldiven de dahil olmak üzere gerekli güvenlik önlemlerini alın,

   • Tavan vantilatörünün kanatlarını sökün (eğer bu konuda deneyim sahibi değilseniz profesyonel destek alın),

   • Vantilatör kanatlarının üzerine şeffaf bir astar sürün,

   • Seçmiş olduğunuz renkteki paslanmaz çelik akrilik boyaları kanatların üzerine sürün ve her birinin eksiksiz şekilde boyandığından emin olun,

   • Kanatlar kuruduktan sonra yerine takın ve yeni görünümün tadını çıkarın.

    

   Eğer eski tavan vantilatörünüzün görünümünden sıkıldıysanız ve yeni bir tavan vantilatörü almak istemiyorsanız boyamak iyi bir tercihtir. Fakat yeni bir tavan vantilatörü alacaksanız çok sayıda alternatifiniz olduğunu bilmeniz gerek. Günümüzde İskandinav tarzı tasarımlardan rustik tasarımlara, geleneksel desenlerden modern dokulara kadar çok sayıda tavan vantilatörü alternatifi ile karşılaşmak mümkün. Tüm bu tasarımlara ömür boyu motor ve sessizlik garantisi sunan Hunter Fan markası aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 

   26.12.2022

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.