• Tüm Kategoriler
  • Tavan Vantilatörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


   Sıcak havalarda kapalı alanlarda vakit geçirmek zorunda olanlar için klima ve ayaklı vantilatörler ilk tercih olsa da tavan vantilatörleri de güçlü bir alternatif. Özellikle düşük enerji tüketimi göz önünde bulundurulduğu zaman en mantıklı tercihlerden biri durumunda. Ayrıca klimalar tavan vantilatörleri ile kıyaslandığında çok daha yüksek fiyatlara sahip. Bir diğer yandan klimalar yalnızca ısıtma, soğutma ve havayı temizleme gibi özellikler sunuyorken tavan vantilatörlerinin aydınlatma özelliğinden de faydalanmak mümkün. Peki tavan vantilatörü alırken nelere dikkat etmeli ve hangi markalara yönelmeli? Sizler için açıklayıcı bir rehber olmasını umduğumuz bu içeriği hazırladık.
    

   Tavan İçin Vantilatör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

    
    

   Tavan vantilatörü seçerken motor gücünden kanat sayısına, kanat boyundan hız ayarına, oda genişliğinden aydınlatma seçeneklerine kadar göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda parametre bulunuyor. Seçim sırasında karar vermenizi kolaylaştıracak ve doğru seçim yapmanızı sağlayacak önemli noktalar ise şu şekilde:

    
   • Hız ayarı değişen mevsim sıcaklıklarına göre tavan vantilatörünü hızını ayarlamanıza imkan tanır. Böylelikle serinlik seviyesini de ayarlayabilirsiniz. 

   • İç mekân ve dış mekân, ev tipi ve sanayi tipi tavan vantilatörleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden bir seçim yapmadan önce tavan vantilatörünü kullanacağınız alanı belirleyin.

   • Kanat uzunlukları vantilatörü kullanacağınız odanın boyutlarına göre belirlenmelidir. Küçük odalarda daha kısa kanatlı vantilatörler ve daha büyük odalarda kanat uzunluğu daha uzun olan tavan vantilatörleri kullanılmalıdır. 

   • Tavan vantilatörlerinde kullanılan malzeme hem estetik ve dekoratif görüntüyü hem de tavan vantilatöründen alınacak olan verimi etkiler. Bu ahşap, metal ve plastik tavan vantilatörlerinin ortam için neleri değiştireceğini mutlaka öğrenmeniz gerekli.

   • Bronz, gümüş ya da krom kaplamalı tavan vantilatörü alternatifleri bulunur. Bu yüzden seçiminizi evinizin dekorasyonunu göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir. 

   • Avizeleri ve aydınlatmalı tavan vantilatörlerini bir arada kullanmak dekoratif olarak hoş bir görünüm yaratmaz. Ayrıca ekstra enerji harcar. Bu yüzden avize yerine aydınlatmalı tavan vantilatörü kullanmak çok daha doğru bir tercih olacaktır. 

    

   Eğer tüm bu özellikleri ve önemli noktaları göz önünde bulundurursanız, hem evinize hem de kendi tarzınıza uygun bir tavan vantilatörü bulabilir, aldığınız tavan vantilatörünü maksimum verim ile kullanabilirsiniz. Hemen aşağıda sizler için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları detaylandırdık.
    

   Motor Performansını Önemseyin

    

   Tavan vantilatörleri üzerinde genellikle iki tip motor yer alır. Bunlardan ilki AC motor, ikincisi ise DC motordur. DC motorlar AC motorlar ile mukayese edildiğinde yüksek performans göstermesine rağmen çok daha sessiz çalışır. Yani AC motorlar DC motorlara oranla çok daha zayıftır. Bu yüzden DC motorlu tavan vantilatörlerinin fiyatı AC motorlu fiyatlara göre daha yüksek olabilir.
    

   Malzeme Seçimine Dikkat Edin

    

   Tavan vantilatörleri ahşap, plastik ve metal de dahil olmak üzere çok sayıda farklı malzemeden üretilir. Kullanılan malzemenin türü ve kalitesi hem ısıtma ve soğutma performansını hem de estetik görüntüyü etkiler. Özellikle evlerde ahşap ağırlıklı mobilyalar tercih edildiği için ortam havasına uyum sağlamak adına ahşap kanatlı tavan vantilatörleri tercih edilir. Fakat çok sıcak ya da çok nemli bölgelerde zaman içerisinde bu ahşaplar şişebilir. Bu yüzden seçim sırasında bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarını da doğru şekilde değerlendirmeniz gerekiyor.

    

   Bir başka malzeme olan plastikten üretilen tavan vantilatörleri ise iklimden bağımsız olarak düşünülebilir. Her ne kadar uzun ömürlü bir kullanım imkânı sunuyor olsalar da, estetik ve dekoratif açıdan problem yaratabilirler. Eğer hem şık hem de dayanıklı bir tavan vantilatörü arıyorsanız, bu durumda metal tavan vantilatörleri de son derece ideal bir seçim olacaktır. 
    

   Kanat Uzunluğunu Oda Genişliğine Göre Belirleyin

    

   Tavan vantilatörü kullanacağınız odanın genişliği pervane ya da kanat uzunluğu konusunda belirleyicidir. Buna göre; odanızın genişliğine göre tercih etmeniz gereken kanat uzunlukları şu şekilde olmalıdır:

    
   • 15-25 metrekare ya da küçük olan odalar için 107 ila 112 cm’lik kanat uzunluğu gerekir,

   • 25 ila 30 metrekare aralığındaki odalar için 132 ila 137 cm’lik kanat uzunluğu gerekir,

    

   Kanat uzunluğu önemli olduğu kadar kanat sayısı da büyük önem taşır. Tavan vantilatörlerinde genelde 4 pervane olmakla birlikte 3 ya da 5 pervaneli modeller de bulmak mümkündür. Ayrıca tüm bu özellikleri birbirinden bağımsız olarak değil, bir arada değerlendirmek gerekir. Kanat uzunluğu, kanat sayısı ve malzeme kalitesi ihtiyaçlara yönelik olarak tercih edilirse maksimum verimlilik ile kullanabileceğiniz bir tavan vantilatörüne sahip olmuş olursunuz.
    

   Güvenlik İçin Yüksekliği Doğru Şekilde Ayarlayın

    

   Tavan vantilatörlerinin güvenli bir şekilde monte edilmesi ve muhtemel risklerden arındırılması için yerden en az 2 metre yükseğe takılması gerekir. Fakat güvenli bir serinleme deneyimi için önerilen 2,5 metredir.
    

   Piyasada Bulunabilecek En İyi Tavan Vantilatörü Hangisi?

    

   Yukarıda vantilatör alırken dikkate alınması gerekenler hakkında detaylı bilgi verdik. Peki bu bilgiler ışığında piyasada bulunan hangi tavan vantilatörü seçilmeli? Aslında piyasada tercih edebileceğiniz çok sayıda kaliteli ve güvenilir marka var. Örneğin Oğuzhan, Beacon International, Breeze, Fanimation ve Modern Fan gibi başarılı markalar piyasanın önde gelenlerini oluşturuyor. Fakat Hunter Fan tavan vantilatörleri bu markalar ile mukayese edildiğinde birkaç adım önde. Bunu da elbette yaklaşık olarak 135 yıldır piyasanın en iyi markası olarak kalmasına borçlu.

    

   Dünyanın ilk tavan vantilatörü geliştiricisi ve satıcısı olan Hunter Fan markası, yıllık 1 milyon adetlik üretimi ile sektörün öncüsü durumunda. Yalnızca dayanıklılık ve üst düzey performansa değil, aynı zamanda tasarıma da önem veren firma iç ve dış mekânlar için işlevsel ve dekoratif tavan vantilatörleri tasarlar. Tüm bunlara ek olarak Hunter Fan tavan vantilatörlerinin en önemli özelliği ömür boyu motor ve sessizlik garantisi veriyor olmasıdır. Yani bir kez Hunter Fan marka tavan vantilatörü kullanmaya başladığınızda, ses ve motor sorunu ile karşılaşmadan uzun yıllar boyunca bu ürünü kullanabilirsiniz. Nitekim eğer siz de vantilatör alırken nelere dikkat edilmeli diye soruyorsanız, bize göre cevabı “markasının Hunter Fan olmasına dikkat edilmeli!” olur.
    

   Tavan Vantilatörü Nereden Alınır?

    

   Bir tavan vantilatörü nasıl seçilir kriterlerinizi belirledikten sonra, güvenilir ve kaliteli bir mağaza bularak bu kriterlerinize uygun bir tavan vantilatörü seçmeniz gerekir. Ayrıca seçtiğiniz mağazanın söz konusu kriterleri karşılayan ürünler sunmasının yanı sıra, size seçim yapabilecek marka ve ürün çeşitliliğini de sunması gerekir. Sektör lideri tavanvantilatoru.com geleneksel, modern, bambu ve daha pek çok ürün seçeneğini bir arada sunar. Bu durum seçim yapmayı kolaylaştırırken, farklı modelleri bir arada görme ve karşılaştırma imkanı da yaratır. Farklı modelleri bir arada görmek ve karşılaştırma yapmak, sonradan pişman olacağınız bir ürünü almanıza engel olur. Eğer siz de bir tavan vantilatörü ile evinizin havasını değiştirmek isterseniz, hemen şimdi tavanvantilatoru.com’u ziyaret ederek alışverişe başlayabilirsiniz. 

   4.7.2022

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.