• Tüm Kategoriler
  • Tavan Vantilatörü Bakımı Nasıl Yapılır?

   Artan enerji maliyetleri klima çalıştırmayı neredeyse imkansız hale getirdi. Artık insanların büyük çoğunluğu daha az enerji tüketen güçlü alternatiflere yöneliyor. Bu noktada da karşımıza çıkan ilk ürün elbette tavan vantilatörleri. Elbette tüm elektronik ürünler gibi tavan vantilatörleri de düzenli bakım isteyen cihazlar. Peki tavan vantilatörü bakımı nasıl yapılır ve montaj ya da teknik servis hizmetinden faydalanılabilir mi?
    

   Tavan Vantilatörü Hangi Parçalardan Oluşur?

    
    

   Tavan vantilatörü üzerinde yer alan parçalar hem seçtiğiniz tavan vantilatörünün tipine hem de markasına bağlı olarak değişebilir. Örneğin aydınlatmalı tavan vantilatörü modelleri üzerinde avize ve ampul gibi ekstra parçalar bulunur. Fakat genel olarak bakıldığında tavan vantilatörü üzerindeki değişebilen parçalar şunlardır:

    
   • Aydınlatma aksesuarları,

   • Cam,

   • Uzatma zinciri,

   • Uzaktan kumanda,

   • Kanatlar ve kollar,

   • Uzatma tijleri,

   • Kademe ve aydınlatma anahtarları,

   • Montaj aparatları.

    

   Eğer evinizde bir tavan vantilatörü bakımı gerçekleştirecekseniz, doğrudan markaya yönelik olarak bir yedek parça aramanız gerekir. Çünkü tavan vantilatörü parçaları standart değildir. Örneğin Hunter Fan marka bir tavan vantilatörü kullanıyorsanız, alacağınız yedek parçaların da Hunter Fan marka olması gerekir.
    

   Tavan Vantilatörü Bakımı Nasıl Yapılır?

    

   Tavan vantilatörlerinin herhangi bir parçası arızalandığı zaman, değişim için genellikle bir profesyonel destek gerekir. Çünkü tavan vantilatörü parçaları son derece hassastır ve zarar görebilirler. Ayrıca kanat (balans) ayarının bozulması gibi durumların oluşması vantilatörün gürültülü bir şekilde çalışmasına neden olur. Fakat temizlik ya da yağlama gibi bakım işlemlerini evde kendi başınıza yapmanız mümkündür. Peki tavan vantilatörü bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekiyor?


   Tavan Vantilatörü Nasıl Temizlenir? 

    

   Tavan vantilatörü üzerindeki tozlar etrafa saçılırsa soluduğunuz hava kirlenir. Benzer şekilde tavan vantilatörünü temizlerken kullandığınız kimyasal maddeler de buna yol açar. Bu yüzden temizlik sırasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunur. Bu noktaları şu şekilde listelemek mümkün:

    
   • Tavan vantilatörünün üst kısmını görebilmek için mutlaka sağlam olduğundan emin olduğunuz bir merdiven kullanın.

   • Nemli bir mikrofiber bez işinizi kolaylaştırır. Bezin giremeyeceği kadar küçük ve dar alanlar için diş fırçası kullanabilirsiniz. 

   • Temizlik sırasında kanatlara yüksek basınç uygulamayın. Çünkü kanatlar son derece hassastır ve yamulabilir. Yamulma da kanat dengesini (balans ayarını) bozacağından vantilatör çok daha sesli bir şekilde çalışır ve sarsıntıya sebep olur. 

   • Elektrik gelen bölgeleri nemli bezle temizlemekten kaçının.

    

   Ayrıca tavan vantilatörü neden yavaş döner diyorsanız, bu durum elektrik tesisatı ya da yağ miktarının azalması gibi durumlara bağlı olarak gelişmiş olabilir. 
    

   Tavan Vantilatörü Nasıl Yağlanır? 

    

   Yağlama işlemi sırasında da benzer konulara göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ek olarak bir daha kullanmayacağınız bir bez ve biraz da motor yağına ihtiyaç var. Yağlama işlemine geçmeden önce mutlaka ve mutlaka vantilatörün kapalı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Motor üzerine az bir miktar yağ döktükten sonra elinizdeki bez ile temizleyerek yağlama işlemini tamamlayabilirsiniz. 

    

   Elbette burada şunu da hatırlatmakta fayda var. Eğer ömür boyu sessizlik ve motor garantisi sunan Hunter Fan bir marka tavan vantilatörü kullanırsanız, bu gibi sorunlarla asla karşılaşmazsınız. Çünkü dünyanın ilk tavan vantilatörü üreticisi olan Hunter Fan sessiz, rahat ve sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz vantilatörler üretir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz bu ürünlerin çoğunlukla bir bezle tozunu almanız yeterli olacaktır.

   Tavan Vantilatörü Teknik Servis Hizmeti

   Temizlik ve yağlama gibi işlemler elbette bir şekilde halledilebilir. Fakat sorunun daha büyük olduğu durumlarda profesyonel ekiplerden yardım almak çok daha faydalı olur. Çünkü montaj ya da yedek parça değişimi uzmanlık isteyen konulardır. Yani eğer bu alanda bir uzmanlığınız yoksa, gerçekleştireceğiniz tavan vantilatörü tamiri daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. 

    

   Hunter Fan gibi tavan vantilatörü üreticileri son derece dayanıklı ve uzun ömürlü cihazlar üretir. Elbette bakım ve tamir işlemleri için de profesyonel destek sağlar. Dolayısıyla siz de aldığınız tavan vantilatörü için montaj ve teknik servis hizmetinden faydalanabilirsiniz. 


    

   26.11.2022

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.