• Tüm Kategoriler
  • Tavan Vantilatörü Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

   Yaz aylarında klimalara alternatif olarak kullanılan en etkili araç tavan vantilatörü olarak kabul edilir. Çünkü sağlık, enerji ve bakım maliyetleri açısından çok daha ideal bir noktada bulunur. Tavan vantilatörlerinde ses ya da sallanma gibi sorunlar oldukça nadir şekilde yaşanır ve bu tarz sorunların çözümü genelde kolaydır. Ayrıca tavan vantilatörleri dönüş yönü değiştirilerek kış aylarına uyumlu bir hale getirilebilirler. Peki tavan vantilatörü balans ayarı ve kış aylarına uyumlu olacak şekilde tavan vantilatörü kanat ayarı nasıl yapılır?
    

   Tavan Vantilatörü Sallanma Sorunu Neden Olur?

    
    

   Tavan vantilatörleri her ne kadar kullanışlı aletler olsa da, zaman zaman pek çok nedene bağlı olarak ses ya da sallanma gibi sorunlar yaratabilirler. Yaşanan ses sorununun nedeni genellikle dimmer anahtarı, uzaktan kumanda sinyalinin zayıf olması, kapasitörlerin kötü olması, düşük voltaj seviyeleri, vidalarda gevşeklik ya da montaj sırasında yaşanan sorunlardır. Fakat tavan vantilatörü sallanma sorunu farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

    
   • Kanat materyalinin standardın dışında olması,

   • Kanat montajının doğru bir şekilde yapılmamış olması,

   • Kanatlara uygulanan baskı sebebiyle kanatların yamulması,

   • Kanatların ölçülere uygun şekilde yapılmamış olması,

   • Balans ayarının doğru şekilde yapılmamış olması,

   • Vantilatörün motorunda kullanılan rotların kalitesiz olması,

   • Montaj ekipmanlarının ucuz ve kalitesiz olması.

    

   Peki böyle durumlarla karşılaşıldığı zaman tavan vantilatörü kanat ayarı nasıl yapılır ve sorun nasıl giderilir?
    

   Tavan Vantilatörü Kanat Ayarı Nasıl Yapılır?

    

   Tavan vantilatöründe kanat ayarının doğru şekilde yapılmamış olması ya da kanat ayarının sonradan bozulması sallanma ya da ses gibi sorunlara neden olur. Kanat ayarı her ne kadar kompleks bir işlem gibi görünse de aslında herkesin kendi başına gerçekleştirebileceği kadar basit bir işlemdir. Kanat ayarını yapmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir:

    
   • Tavan vantilatörünün tam orta kısmında bulunan somunu uygun bir anahtar ile açın,

   • Pervaneleri birbiri ile dengeli olacak şekilde ayarlayın,

   • Pervanelerin arasında küçük bir denge farkı olduğunda bile sorun yaşayacağınızı unutmayın,

   • Kanat ayarını yaptıktan sonra somunu tekrar sıkın,

   • Somunu ya da vidaları tam olarak sıkmamak, problemin devam etmesine neden olur.

    

   Eğer tavan pervanesi balans ayarı doğru şekilde yapılırsa, sallanma ya da ses gibi sorunlar ortadan kalkar. Eğer hem dünyanın hem de Türkiye’nin önde gelen tavan pervanesi üreticilerinden biri olan, ömür boyu sessizlik ve motor garantisi sunan Hunter Fan marka bir tavan vantilatörü sahibiyseniz, bu gibi sorunları yaşamazsınız. 
    

   Tavan Vantilatörü Dönüş Yönü Nasıl Değiştirilir?

    

   Tavan vantilatörlerinin kanat yönü değiştirilerek hem yaz aylarında hem de kış aylarında maksimum verimlilik sağlanabilir. Kış aylarında saat yönünde dönen tavan vantilatörleri yukarı doğru bir hava akımı yaratarak ortamın daha ılık olmasına yardımcı olur. Yaz aylarında ise tavan vantilatörlerinin saat yönünün tersinde dönüşü aşağı doğru bir hava akımı yaratarak ortamı serinletir. Ayrıca hava akımının yukarıdan aşağı ya da aşağıdan yukarı şekilde sağlanması, ortam havasının temizlenmesine de ekstra katkı sağlar.

    

   Siz de evinizde tavan vantilatörü dönüş yönü ayarı yapmak isterseniz, bunu basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat eğer Hunter Fan marka bir tavan vantilatörü kullanıyorsanız teknik destek de isteyebilirsiniz. Aslında dönüş yönünü ayarlamak için kullanabileceğiniz yöntemler kullandığınız tavan vantilatörü markasına göre de değişiklik gösteriyor. Bu yüzden siz de seçtiğiniz markaya göre aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz:

    
   • Çekme ipini kullanarak hem hız ayarı hem de dönüş yönü ayarı yapabilirsiniz,

   • Vantilatörün üst kısmında yer alan yön düğmelerini kullanabilirsiniz,

   • Uzaktan kumanda ile çalışan tavan vantilatörlerinde kumanda üzerinde bulunan yön tuşlarını kullanabilirsiniz.

    

   Yön değişimi yapmak tavan vantilatörünü farklı mevsimlerde kullanabilmenize olanak tanır. Eğer henüz bir tavan vantilatörü sahibi değilseniz, ömür boyu sessizlik ve motor garantisi sunan Hunter Fan markasını tercih edebilirsiniz.

   31.12.2022

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.