• Tüm Kategoriler
  • Tavan Vantilatörü Dönüş Yönü

   Tavan vantilatörleri son derece basit çalışma prensiplerine sahiptir. Yani tavan vantilatörü nasıl çalışır diye sorduğunuz zaman genellikle buna alacağınız cevap çok fazla vakit almaz. Buna rağmen ortam havasının serinletilmesi, kış aylarında hava akışının yukarı doğru sağlanarak ılık bir hava yaratılması ve ortam havasının temizlenmesi konusunda son derece etkilidirler. Elbette bu verimi alabilmek için vantilatör nasıl kullanılmalı bilmeniz gerek. Dönüş yönünü ayarlamak ya da yön anahtarını kullanmak her zaman mevsimlere bağlı olarak bir gereklilik haline gelmez. Peki yaz ya da kış moduna geçmek ya da arıza durumunu gidermek için tavan vantilatörü kanat ayarı nasıl yapılır ve teknik destek gerekir mi?
    

   Tavan Vantilatörü Dönüyor Ama Hava Vermiyor

    

   Tavan vantilatörleri zaman içerisinde kullanma performansı, ortam kirliliği vb. sebeplere bağlı olarak yavaş dönmeye başlayabilir. Yani aslında döner ama hava vermez. Eğer vantilatör dönüyor ama hava vermiyor ise bu durumun birkaç farklı sebebi olabilir. En yaygın sebeplerden biri tavan vantilatörü içerisinde bulunan ve vantilatörün hızlı dönmesini sağlayan kondansatör isimli parçanın zarar görmesi ya da bozulmuş olmasıdır. Bir diğer yandan kondansatörler zaman içerisinde tıpkı bir pil gibi içi boşalan parçalardır. Bu durum elbette tavan vantilatörünün ömrünün dolduğu anlamına gelmez. Kondansatör yedek parça olarak satılabilen ve kolay bir şekilde değiştirilebilen bir parçadır.

    

   Tavan vantilatörü kullanıcıları zaman içerisinde vantilatör çalışıyor ama üflemiyor gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu durum eğer kondansatörden kaynaklanmıyorsa anlık gelişen ya da kalıcı bir voltaj düşüklüğü problemin kaynağı olabilir. Eğer evinizde kalıcı bir voltaj düşüklüğü bulunuyorsa bu yalnızca tavan vantilatörü için değil, evinizdeki tüm elektronik eşyalar için bir risk teşkil eder. Bu yüzden elektrik tesisatının kontrol edilmesi ve mevcut problemlerin giderilmesi gerekir. Problemin önemsenmemesi durumunda elektronik cihazların arızalanması ve elektrik tesisatı onarımından çok daha yüksek maliyetlerin ortaya çıkması söz konusudur. Sorunun kondansatörden kaynaklanması ve yedek parça ihtiyacının oluşması durumunda; eğer Hunter Fan ya da piyasanın önde gelen diğer markalarından birini kullanıyorsanız, tüm tavan vantilatörü yedek parçalarına tavanvantilatoru.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 
    

   Tavan Vantilatörü Nasıl Kullanılmalı (Yaz/Kış Modu)

    

   Tavan vantilatörleri hem yaz aylarında hem de kış aylarında verim alabileceğiniz cihazlardır. Bu yüzden pek çok tavan vantilatörü mevsime uygun şekilde değiştirebileceğiniz ayar seçenekleri sunar. Her ne kadar biraz yüksekte duruyor olsalar da vantilatör pervane ayarı yapmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Tavan vantilatörlerinin mevsimlere göre dönüş yönü en basit ifadeyle şu şekilde açıklanabilir:

    
   • Kış aylarında yukarı doğru bir hava akımı sağlanabilmesi için saat yönünde dönmelidir.

   • Yaz aylarında aşağı doğru bir hava akımı sağlanabilmesi için saat yönünün tersinde dönmelidir.

    

   Kışın yukarı yönlü olarak hava akımı yaratmak serinliği tavana doğru yönlendirir ve havanın temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu durum odanın etrafında ılık bir hava dolaşımı yaratılmasını sağlar. Yaz aylarında ise saat yönünün tersinde bir dönüş hava akımını aşağı doğru yönlendireceğinden ortam havası hoş ve serin bir hale gelmiş olur. Özellikle Hunter Fan gibi yüksek hız seçenekleri sunan tavan vantilatörleri güçlü bir esinti ile konfor ve rahatlık sunar. Hunter Fan tarafından sunulan kişiselleştirilebilir seçenekler tavan vantilatörü dönüş yönü üzerinde mevsimsel değişiklikler yapabilmenize olanak tanır. 
    

   Tavan Vantilatörü Dönüş Yönü Ayarlama

    

   Tavan vantilatörlerinde kanat ayarı gerekliliği her zaman bir arıza nedeniyle doğmaz. Bazen mevsimler değişiklikler ve vantilatörü yaz ya da kış aylarına uyumlu hale getirme isteği de tavan vantilatörü dönüş yönü ayarı yapmanızı gerektirebilir. Eğer tavan vantilatörü çalışırken kanatlarda bir sorun görüyorsanız, bu sorunun muhtemel sebepleri şunlardır:

    
   • Eğer sorun kanatlardan yalnızca birindeyse, merkezde bulunan somunun gevşemiş olması akla ilk gelen neden olmalıdır.

   • Kanatların ikisinde sorun varsa, bu durum genellikle kanat ağırlıklarının doğru şekilde ayarlanmamış olmasından kaynaklanır ve kanatların balans ayarı yapılmalıdır.

   • Balans ayarının doğru şekilde yapılmamış olması kanatlarda sarsılma ve titreme yapabileceği gibi motordan ses gelmesine ya da motor performansının düşmesine neden olabilir.

    

   Bu sorunlar üretici hatasından kaynaklanabilmekle birlikte, bir montaj hatasından kaynaklı da olabilir. Hunter Fan gibi ömür boyu sessiz çalışma ve motor garantisi sunan tavan vantilatörlerinde üretici hatası ile karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Teknik servisimizden aldığınız hizmet doğrultusunda da montajdan kaynaklı herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Peki dönüş yönünü ayarlamak için tavan vantilatörü yön anahtarı nasıl kullanılır?
    

   Tavan Vantilatörü Yön Anahtarını Kullanma

    

   Tavan vantilatörlerinde yön değişimi yapmak için izlemeniz gereken adımlar son derece basittir. Bunun için teknik destek alabileceğiniz gibi, el becerilerinize güveniyorsanız birkaç basit adımda bu işlemi tamamlamanız mümkün. Aslında bu noktada biraz da vantilatörün sunduğu özellikler önem kazanıyor. Bazı vantilatörler üzerinde yalnızca çekme zincirini kullanarak yön değiştirmek mümkün iken, bazılarında ise vantilatör üzerinde yer alan bir düğmeyi ters yönde hareket ettirmek yeterlidir. Eğer uzaktan kumandası olan bir tavan vantilatörü kullanıyorsanız, bu durumda kumanda üzerinde yer alan left ya da right seçeneklerinden birine dokunarak, tavan vantilatörünün istediğiniz yönde dönmesini sağlayabilirsiniz. 

    

   Tüm tavan vantilatörlerinde vantilatörü ters çalıştırma seçeneği farklı mevsimlerde maksimum verim almanızı sağlar. Hunter Fan gibi üst düzey tavan vantilatörü üreticileri ömür boyu sessizlik ve motor garantisi sunar. Aynı zamanda yön değişimi durumunda mevsimlerden bağımsız olarak performansın her zaman üst seviyede olmasını sağlar. Hunter tavan vantilatörlerinde genellikle bu yön değişimini motorun üzerinde bulunan tek bir tuşla değiştirmeniz mümkündür.

   2.7.2020

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.