• Tüm Kategoriler
  • Tavan Vantilatörü Nasıl Temizlenir? Yağlanır Mı?


   Tavan vantilatörleri evinizdeki hemen hemen tüm eşyalar gibi toz tutar. Koltuk ya da masa gibi sıradan eşyaların toz tutması yalnızca görsel olarak bir problem yaratmakla birlikte tavan vantilatörlerinin de uzun süre temizlenmemesi sağlık sorunları yaratabilir. Uzun süre çalışmayan ve temizlenmeyen tavan vantilatörleri yeniden çalıştırıldığında üzerindeki tozu havaya yayar ve bu toz solunum sistemine girerek rahatsızlık yaratabilir. Bu yüzden tavan vantilatörlerinin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Peki bir vantilatör nasıl temizlenir ve yağlanır mı?
    

   Tavan Vantilatörü Nasıl Temizlenir?

    

   Tavan vantilatörü doğrudan hava sirkülasyonu yarattığı için, temizlik sırasında kullanılan malzemelerin büyük önemi bulunuyor. Çünkü bir tavan vantilatörü kimyasal maddeler ile temizlendiğinde, bu kimyasal madde vantilatör üzerinden tam olarak temizlenmezse havaya karışıp solunum sistemine girerek sağlık sorunları yaratabilir. Bu yüzden vantilatör pervanesi nasıl temizlenir bilmeniz ve şu önemli püf noktalarına dikkat etmeniz önerilir:

    
   • Nemli ve mümkünse mikrofiber bir bez kullanın,

   • Temizlerken bir miktar basınç uygulayın; fakat çok fazla basıncın kanatların yamulmasına ve vantilatör dengesinin (balans ayarının) bozulmasına neden olacağını unutmayın,

   • Bezin giremeyeceği daha ince bölgeler için diş fırçası kullanabilirsiniz,

   • Zararlı kimyasallar havaya karıştığı için tehlikelidir, bu yüzden temizlik sırasında sirke kullanmayı tercih edebilirsiniz,

   • Tavana ulaşmak için güvenli ve sağlam bir merdiven kullanın, çünkü daha detaylı bir temizlik için başınızın tavan vantilatörünün üstünde olması gerekiyor,

   • Elektrik olan bölgeleri nemli bezle değil, mutlaka kuru bir bezle temizleyin,

   • Dilerseniz temizlik sırasında en düşük emiş gücü ile elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

    

   Tüm bu adımlara dikkat ettiğiniz takdirde vantilatör temizleme sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Eğer tavan vantilatörünü temizlemek konusunda şüpheleriniz varsa, ya da tavan vantilatörü üzerinde pas ya da küf oluşumu görüyorsanız -ki bu Hunter Fan ile mümkün değil-, profesyonel ekiplerden destek almayı tercih edin. 
    

   Tavan Vantilatörü Yağlanır Mı?

    

   Tavan vantilatöründen bir sürtünme ya da gıcırtı sesi geldiğinde, genellikle motor yağının azaldığı düşünülür. Peki böyle durumlarda tavan vantilatörü yağlanır mı ya da bu sesi önlemek için başka bir şey yapmak gerekiyor mu?

    

   Tavan vantilatörü içerisinde bulunan rulmanlar birbirine sürtündükleri zaman aşınır ve bu yüzden yağlanmaları gerekir. Eğer siz de evinizde bir tavan vantilatörü kullanıyor ve çıkan seslerden rahatsız oluyorsanız, yağlama işlemini evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Peki bir tavan vantilatörü nasıl yağlanır ve bunun ihtiyaç duyulan malzemeler neler?

   Tavan Vantilatörü Nasıl Yağlanır?

   Tavan vantilatöründen maksimum verim alabilmek için rutin bakımlarını gerçekleştirmeniz son derece önemli. Her ne kadar yağlama işleminin yılda bir kez yapılması söyleniyor olsa da, Hunter Fan gibi dünyanın önde gelen tavan vantilatörü markalarında bu süre çok çok daha uzundur. Ayrıca Hunter Fan ömür boyu sessizlik ve motor garantisi sunduğundan bu gibi durumlarla çoğunlukla uğraşmanız dahi gerekmez. 

    

   Eğer kullandığınız tavan vantilatörünün yağlanması gerekiyorsa bir merdiven, bez parçası ve biraz da motor yağı yeterli olacaktır. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

    
   • İlk olarak tavan vantilatörünü çalıştıran anahtarı kapatın. Fan durmadan kesinlikle harekete geçmeyin.

   • Merdiveni fanın altına yerleştirin ve tavan vantilatörünün motorunu görene kadar tırmanın.

   • Motor üzerinde mutlaka küçük bir delik bulunur. Bu delikten az bir miktar yağı motorun içine dökün.

   • Deliğin etrafına dökülen yağı vantilatör çalıştıktan sonra etrafa saçılmaması için elinizdeki bez ile silin.

    

   Tüm bu adımları uyguladığınızda yağlama işlemini de tamamlamış olursunuz. Tavan vantilatörüne güç veren anahtarı açtığınız zaman vantilatörünüz muhtemelen artık sessiz çalışacaktır.

   20.6.2020

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.