• Tüm Kategoriler
  • Tavan Vantilatöründen Ses Gelmesi Nasıl Çözülür?

   Tavan vantilatörü kullanışlı ve aynı zamanda dekoratif ürünler olarak pek çok farklı avantaj sunuyor. Fakat tüm elektronik aletler gibi tavan vantilatörlerinin de zaman içerisinde bazı sorunlar yaratması mümkün. Örneğin vantilatörden ses gelmesi en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Peki vantilatör ses çıkarıyor ise ne yapmak gerek?
    

   Vantilatörden Ses Gelmesi Neden Olur?

    

   Tavan vantilatörü ses çıkarmaya ya da gürültülü bir şekilde çalışmaya başladığında tek bir sebepten bahsetmek mümkün değildir. Tavan vantilatörlerinin türüne ve sorunun kaynağına göre duyulan sesler farklı nitelikte olabilir. Örneğin bir gıcırtı ya da sürtünme sesi duymak mümkünken, bazen duyduğunuz sesler bir uğultu ya da tıklama halinde de olabilir. Sorunun temelinde gevşek parçalar, arızalı bir motor, elektrik sorunu ya da yağlanma ihtiyacı olabilir. Peki tavan vantilatörü ses yapıyor ise bunun altında yatan temel nedenler nelerdir?

    
   • Dimmer anahtarının kullanılıyor olması,

   • Tavan vantilatörünün doğrudan güç kaynağına bağlı olmaması ve uzaktan kumanda sinyallerinin zayıf olması,

   • Kötü kapasitörler ve düşük voltaj seviyeleri,

   • Vidaların gevşemiş olması,

   • Montaj sırasında yaşanan sorunlar.

    

   Sesli şekilde çalışan bir tavan vantilatörü hem odaklanmayı hem de uyku kalitesini doğrudan etkiler. Bu yüzden Hunter Fan gibi ömür boyu sessizlik ve motor garantisi sunan markaları tercih etmek gerekir. Hunter Fan gibi markalar maksimum bir verimlilik sunarken aynı zamanda sizi oluşabilecek muhtemel problemlerden korur.
    

   Vantilatör Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

    

   Tavan vantilatörlerinde yaşanan sorunları çözmek için öncelikle vantilatör neden ses yapar bilmeniz ve çözümü de buna göre uygulamanız gerekir. Tavan vantilatörlerinden ses gelmesinin en sık karşılaşılan nedenleri ve çözümleri şu şekildedir:

    
   • Kanatların aşağı ya da yukarı bükülerek tavan vantilatörünün dengesiz bir hale gelmesi sallanma ve sürtünme oluşturur. Bunu düzeltmek için de fan kanatlarının aynı açıda olduğundan emin olmak gerekir.

   • Fan motorundaki yağ azalırsa gıcırtı oluşabilir. Motor üzerine tavan vantilatörleri için özel geliştirilen yağı damlatarak gıcırdama sorununu çözebilirsiniz.

   • Fandaki bir parçanın gevşemesi uğultu ya da tıklama tarzında bir ses oluşturabilir. Bunun için gevşek parçayı tespit ederek vidalarını sıkmak gerekir. 

   • Tavan vantilatörünün fanı her devirde bir tıklama sesi çıkarıyorsa, tavanda bulunan bağlantı kutusunun montajı doğru bir şekilde yapılmamış olabilir. Eğer sorun buysa bağlantı kutusunu tavana sabitleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. 

   • Tavan vantilatörü fanının her dönüşte bir tıklama sesi çıkarıyor olmasının bir diğer nedeni, kanatları tutan vidaların gevşemiş olması olabilir. Bu yüzden kanatlardaki tüm vidaların tek tek kontrol edilerek gevşek olan vidaların sıkılması aynı zamanda balans ayarının da doğru şekilde yapılması gerekir. 

    

   Bu sorunların her birinin aslında basit çözümleri bulunur. Eğer çözümü basit olmayan bir sorununuz varsa muhtemelen bir üretici hatası söz konusudur ya da tavan vantilatörü motoru tamamen arızalanmış demektir. Bu yüzden marka tercihine dikkat etmeniz ve seçtiğiniz tavan vantilatörünün uzun ömürlü bir kullanım vaad ettiğinden emin olmanız gerekir. 
    

   En Sessiz Tavan Vantilatörü Hangisi?

    

   Özellikle dinlenmek ve rahat hissetmek istediğiniz anlarda vantilatörden ses gelmesi can sıkıcı bir durum yaratır. Bu yüzden ömür boyu motor ve sessizlik garantisi veren Hunter Fan marka tavan vantilatörlerini tercih ettiğinizde, vantilatör ses sorunu da daha başlamadan sonsuza dek çözülmüş olur. 135 yıllık bir marka olan Hunter Fan tavan vantilatörleri üzerinde laboratuvar ortamında mühendisler tarafından pek çok farklı dinamik ile gerçekleştirilen testler, bu vantilatörlerin dünyanın en iyi tavan vantilatörleri olduğunu kanıtlar niteliktedir. Siz de bir Hunter Fan tavan pervanesi ile konforunuzu üst düzeye çıkarabilir ve uzun ömürlü bir kullanımın keyfini sürebilirsiniz.

   2.4.2020

   Dekoratif, Kaliteli ve Aydınlatmalı Tavan Vantilatörü

   Hunter Fan Türkiye

   - Oğuzhan Vantilatör -
   - Tavan Vantilatörü -
   - Tavan Pervanesi -

                                                

   Kaliteli Tavan Vantilatörü ve Tavan Pervanesi Markalarının
   Türkiye Distribütörü ve Teknik Servisi

    

   TAVAN VANTİLATÖRÜ SERVİSİ - TAVAN VANTİLATÖRÜ MONTAJI

   Dumlupınar Mahallesi Çınarlı Sokak No: 21 Nuhoğlu 2. Etap B Blok Mağaza 4 
   PK:34720 Fikirtepe - Kadıköy / İSTANBUL

   Tel :  +90 (216) 369 18 11 Fax : +90 (216) 302 86 92   Twitter Hunter Tavan Vanitlatörü  Facebook Hunter Tavan Vanitlatörü Instagram Hunter Tavan Vanitlatörü pinterest tavan vantilatoru  googlemap  youtube onedio  dailymotion  foursquare
    

   "HUNTER®" is a registered trademark of Hunter Fan Company - "HUNTER®", Hunter Fan Company' nin tescilli ticari markasıdır.
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.